Az oldal megtekintésével elfogadod a cookie-k használatát. További tudnivalókat itt olvashatsz »

6 remek tipp, hogyan segíts az érzelmek feldolgozásában

CURIOCITY
2022. 02. 16. 11:56:00

Akinek gyermeke van, pontosan tudja, hogy az érzelmek kezelése az egyik legkomolyabb kihívás minden szülő életében. Miközben mindannyian igyekszünk a lehető legtöbbet megtenni, hogy gyermekünk boldog és kiegyensúlyozott legyen, elkerülhetetlenek a kudarcok, a csalódások, a közösségekben a konfliktusok, melyekhez bánat, szomorúság, rosszabb esetben indulatok társulhatnak.

Gyermeked egész életére kihatással lesz, miként tudja megtanulni kezelni ezeket az érzéseket és miként ismeri fel helyesen mások érzéseit. Összegyűjtöttünk 6 remek tippet, hogyan segíthetsz ebben a hétköznapi rohanásban.

6 remek tipp, hogyan segíts az érzelmek feldolgozásában

1. Légy kreatív, adj lehetőséget gyermekednek, hogy megismerje, felfedezze saját érzéseit

A szerepjátékok, a rajzolás, bábozás, mesélés, zenélés, de akár a közös kertészkedés, főzöcskézés is remek alkalom arra, hogy gyermeked kifejezze és megélje a különféle érzéseket. Emellett számos, szülőkkel játszható játék is segíthet ebben. A szülőkkel való közös aktivitás növeli a gyermek biztonságérzetét, és közben sokkal könnyebben megnyílik nehezen kezelhető érzések kibeszéléshez.

2. Tanulj meg hallgatni

Szülőként könnyű abba a hibába esni, hogy úgy gondoljuk, ami nálunk működött (vagy másik gyermekünknél működött), az mindig működni fog. Fontos, hogy nyugodt körülmények között, minden ítélkezés nélkül képes legyél meghallgatni gyermeked: mire gondol, mit érez adott élethelyzetekkel (pl. óvodai, iskolai konfliktus) kapcsolatban. Persze utána elláthatod majd jó tanácsokkal, de előbb hallgasd meg, ő hogyan élte meg az adott helyzetet, mi a véleménye, milyen érzések kavarognak benne ezzel kapcsolatban.

Légy türelmes és hallgasd végig. Ne vágj közbe, ne akard egyből megmondani mit kellett volna másként csinálni. Próbáld meg előbb tőle megkérdezni, ő mit gondol, megfelelő módon kezelte a helyzetet? Legközelebb is ugyanígy csinálná, vagy másként állna hozzá? 

3. Tanuld meg a "földelés"-t gyermeked megnyugtatása érdekében

Amikor dráma van, amikor hiszti van, az érzelmek a tetőfokára hágnak, ember és szülő legyen a talpán, aki higgadt tud maradni. Pedig ilyenkor gyakorlatilag lehetetlenség bármilyen kommunikációt folytatni gyermekünkkel. A legjobb, ha valami egészen más dologra összpontosítjátok figyelmeteket és visszatérjetek a jelenbe. Figyeljétek a hangokat, szagokat, illatokat magatok körül. Fedezzétek fel hány féle és milyen színeket láttok. Végezzetek légzőgyakorlatokat (lassan számoljatok el 3-ig és szívjátok be a levegőt, majd ugyanilyen tempóban fújjátok ki).

4. Alakítsatok ki stabil napi rutinokat

A gyerekek számára mindennél fontosabb a kiszámíthatóság és a következetesség. Persze nehéz ezt megvalósítani a mindennapi rohanásban, de ha minden napnak megvannak a biztos fogódzói (közös reggeli, közös vacsora, esti meseolvasás), gyermeked számára sokkal könnyebb lesz kezelni a körötte állandóan változó világot.

Nagyon fontos azonban a következetesség. Ha egyszer eldöntöttetek valamit, próbáljátok meg betartani. Leszámítva a valódi vészhelyzeteket, nem lehet olyan fontos egy telefonhívás, egy email, egy messenger üzenet, amit ne érnél rá 10-15 perc múlva elintézni. Gyermekednek éreznie kell, hogy ő a legfontosabb számodra és a rá szánt idő ugyanúgy szent és sérthetetlen, mint az egyéb kötelezettségek.

5. Helyes táplálkozás és mozgás

Erről cikkek százai szólnak, éppen ezért nem szeretnénk részletekbe bonyolódni, de tény, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás nem csak testünknek segít, hanem lelkünknek is.

Különösen figyelj oda az olyan jelekre, amikor gyermeked pótcselekvésként, vagy épp érzelmei feloldásaként kezd nassolásba, és használd ki, hogy egy séta a szabadban, futás, biciklizés, labdázás azonnal segít levezetni a feszültséget és lehetőséget ad higgadtan és új színben látni a legrémesebbnek tűnő kihívásokat is.

6. Adj magadnak én-időt

A végére hagytuk, de nem lehet elég sokszor elmondani, hogy csak akkor lehetünk türelmesek és kiegyensúlyozottak gyerekünkkel, ha lehetőséget adunk magunknak is a lazulásra, relaxálásra. Ha mi magunk sem kezeljük saját érzelmeinket, a mi magunk is fáradtak, stresszesek, feszültek vagyunk, az számunkra ugyanúgy lehetetlenné teszi a racionális helyzetértékelést és helyzetkezelést, mint gyermekünk esetén, amikor valamiért behisztizik. A gyerekeknek ráadásul különleges radarjai vannak ahhoz, hogy átvegyék a szülők érzelmi-hangulati hullámzásait, ami egy apró problémából (pl. leejtett tányér) is drámát generál.

A lazuláshoz nem kell feltétlenül wellness hétvégékben gondolkodni. Sokszor egy nyugodt kávézás, párunkkal, barátunkkal  töltött vacsora, mozizás, színház, koncert csodákra képes. Közben te is kibeszélheted, mi nyomja lelkedet, és újragondolhatod, mit kellett volna másként csinálni, hogyan járj el legközelebb.

A cikk megírásához felhasználtuk Joanne Hutchinson terapeuta gondolatait a Learning Resources blogról. 

Az oldal tetejére