Stresszhelyzetek megélése és stresszoldás kapcsán egyre többet találkozhatunk a tudatos jelenlét (angolul mindfulness) fogalmával, akár gyerekekről, akár tanulásról, akár munkahelyi problémakezelésről van szó. A tudatos jelenlét gondolata első hallásra leginkább vallási rituálénak, ezoterikus humbugnak hangzik, pedig a 70-es évek óta sikeresen alkalmazzák a klinikai pszichológia és a pszichiátria területén. Annyi kapcsolata mindenképp van a vallásokhoz, hogy a fogalom és a gyakorlat maga a buddhizmusból származik. A hozzá kapcsolódó módszerek és eszközök azonban, melyeket pszichológusok és terapeuták dolgoztak ki, egészen hétköznapi helyzetekben is nagy segítséget jelentenek gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Mi is pontosan a tudatos jelenlét?
A tudatos jelenlét elsajátítása lehetővé teszi számunkra, hogy szünetet tartsunk a mindennapok rohanása közepette, és teret adjunk magunknak ahhoz, hogy letisztult gondolatokkal adjunk választ a jelen kihívásaira ahelyett, hogy elhamarkodottan reagálnánk rájuk. A tudatos jelenlét gyakorlatai során megtanuljuk figyelmünket a jelenre irányítani, miközben a lélegzetünkre, érzékszerveink által észlelt fizikai valóságra, gondolatainkra, érzelmeinkre vagy mindennapi tevékenységeinkre (mint amilyen egy séta vagy az étkezés) koncentrálunk. Mindez lehetővé teszi számunkra, hogy "megéljük a pillanatot", ahelyett, hogy a jövő miatt aggódnánk, vagy a múlton rágódnánk.
A hiedelmekkel ellentétben a tudatos jelenlét számos, szakemberek által kidolgozott gyakorlatot takar, mindenféle vallási vagy ezoterikus körítés nélkül. A tudatos jelenlét nem azonos a meditációval, és a gyakorlatok nem azt ígérik, hogy segítségükkel kiüríthetjük az agyunkat, így szabadulva meg a problémáktól. A technikák nem szabadítanak meg a gondolatainktól, inkább segítenek másként gondolni rájuk és együttélni velük. A tudatos jelenlét nem relaxáció, éppen ellenkezőleg: megtanuljuk érezni a minket körülvevő jelent, legyen az akár olyan kellemetlen dolog, mint a hideg, a kényelmetlen szék, a harag vagy az aggódás, de ugyanígy a jó illatokat, a boldogságot, a megkönnyebbülést is megélhetjük általa.
Hogyan kezdhetsz hozzá a tudatos jelenlét elsajátításához?
CURIOCITY-ben számos játékot találsz, amellyel elsajátíthatod a mindfulness-hez kapcsolódó gyakorlatokat és segíthetsz gyermekednek is, hogy ő is elsajátítsa azokat. Nagyon fontos, hogy mielőtt gyermekednek megmutatod, saját magad is elsajátítsd a jelenre fókuszálást, így sokkal könnyebben átadod a képességet gyermekednek.
A tudatos jelen gyakorlataihoz nincs szükség különleges helyre, és bármilyen tevékenység közben végezheted őket, akár fogmosás vagy fürdés közben, öltözködésnél.
1. Tanuld meg figyelmedet az éppen zajló eseményekre koncentrálni.
2. Engedj teret az érzéseidnek és tapasztald meg a környezetet a maga valóságában. Mit látsz, mit hallasz, milyen szagokat, milyen ízeket érzel, milyen érzés mindezt átélni belül?
3. Közben figyelj a lélegzetedre, gondolataidra és a benned előtörő érzésekre.
A tudatos jelenlétet bármikor gyakorolhatod. Ha csak 5 másodperced van, éppúgy kihasználhatod erre, mint ha 5-10 perc is rendelkezésedre áll. A mindfulness gyakorlatokat könnyedén beillesztheted a szokásos napirendetekbe.
A tudatos jelenlét elsajátítása során gyermekednek meg kell tudnia fogalmaznia tapasztalatait a gyakorlatok közben, neked mint szülőnek pedig meg kell tudnod hallgatni őt. Bátorítsd, hogy elmondja gondolatait, érzéseit anélkül, hogy kritizálnád vagy akár véleményeznéd azokat (elsőre nem less könnyű, de megéri).
Milyen játékokkal tanulhatjátok meg a tudatos jelenlét gyakorlatait?
A legegyszerűbb módja, hogy nekikezdjetek a Mindfulness gyakorlatok elsajátításához, ez a labirintus készlet, melyben hat különböző labirintust találsz, mely tudatos jelenléthez vezető labirintusokat tartalmaz. A labirintusok kettős célt szolgálnak. Egyrészt, amíg ujjad végigvezeted rajtuk, figyelmed a jelenre fókuszálod, koncentrálhatsz azokra az érzésekre, amit a labirintus fogása, tapintása jelent, másrészt miközben ujjad vezeted, légzőgyakorlatot is végzel, amely segít a stresszoldásban. Kattints a képre és ismerkedj meg vele közelebbről!
Légzőgyakorlat és éjszakai fény egyben
A stresszoldó légzőgyakorlatokat ezzel a cuki kutyussal is gyakorolhatod, csak figyeld, mikor élénkül és mikor halványul a fénye! Ha pedig szeretnéd, nyugtató éjszakai fényt varázsolhatsz a szobádba, olyan színben, amilyenben csak szeretnéd. Kattints a képre és ismerd meg a részleteket!
Stresszoldó hengerek
A mindfullness gyakorlatok egyik fontos része, hogy figyelmünket a jelenre fókuszáljuk. Erre remek lehetőséget nyújt ez a négy stresszoldó henger, melyek figyelmünket a hengerekben fel-le úszkáló csillogó flitterekre, színes lapocskákra, homokszemekre összpontosítják.
Szeretnél még több ötletet, tanácsot érzelmi intelligencia fejlestéssel, stresszoldással kapcsolatban? Olvasd el korábbi írásainkat itt >>> Játékok az érzelmi intelligencia fejlesztéséhez és itt>>> Tippek az érzelmek feldolgozásához.